środa, g. 19:30-20:30 - Szkoła Podstawowa, ul. 3 Maja 23, Niepołomice, zajęcia ogólnorozwojowe na sali gimnastycznej. POTRZEBNA WŁASNA MATA!
piątek, g. 19:00-20:00 - Arena Lekkoatletyczna w Kłaju, trening na bieżni, grupa początkująca i zaawansowana.
sobota, g. 9:00 - Parkrun w Puszczy Niepołomickiej
niedziela, g. 9:00 - Puszcza Niepołomicka, zbiórka i wspólna rozgrzewka na parkingu z akcesoriami gimnastycznymi przy drodze w kierunku Szarowa.
Składka na cele statutowe Stowarzyszenia: 25 zł miesięcznie lub 120 zł za pół roku.
Zajęcia czwartowe dla początkujących - bezpłatne.
Konto (BNP PARIBAS)
45 1600 1462 1894 6214 7000 0001 (dopisek: składka na cele statutowe, imię i nazwisko, za jaki okres)
Tegoroczne 26. Dni Niepołomic zapisały kolejną kartę w historii naszego miasta. Jak co roku nie zabrakło wielu atrakcji, każdy mógł wybrać coś dla siebie. Jednym z wydarzeń, które odbyło się w piątek, 2. czerwca, był „Nocny marszobieg z dreszczykiem emocji i historią w tle ”, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Niepołomice Biegają”.
Jak sama nazwa wskazuje, marszobieg odbył się w nocy. Wyznaczona trasa prowadziła przez ścieżki leśne Puszczy Niepołomickiej (po prawej stronie w kierunku na Kłaj), obejmując trzy pomniki pamięci znajdujące się na tym terenie. Celem zorganizowanego wydarzenia był nie tylko jego sportowy charakter, ale także chęć zapoznania uczestników marszobiegu z historią, jaką kryje Puszcza.
Około 50 osób, nie licząc członków Stowarzyszenia, przybyło na wyznaczone miejsce zbiórki. Po krótkiej odprawie i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa kilka minut po 21.30 wyruszyliśmy w głąb Puszczy. Trasę oświetlały nam latarki czołowe, w które byli wyposażeni uczestnicy marszobiegu, a nad bezpieczeństwem czuwali członkowie grupy „Niepołomice Biegają”. Po przebiegnięciu 2 km zatrzymaliśmy się przy pierwszym pomniku upamiętniającym zamach na pociąg, którym podróżował w 1944 roku zbrodniarz wojenny Hans Frank. Rzeczywistość doskonale wpisała się w scenariusz, bowiem podczas czytania historii ku naszemu zaskoczeniu pociąg faktycznie nadjechał, co zapewne wpłynęło na wyobraźnię uczestników, potęgując u nich emocje.
Kolejne dwa pomniki, przy których się zatrzymaliśmy, to miejsca pamięci na tzw. Kozich Górkach - miejsce straceń 1700 osób, głównie narodowości żydowskiej. Ciężko było bez emocji odczytać przygotowany tekst. Zapewne ciężko było też słuchać tych strasznych faktów z czasów II Wojny Światowej.
Z relacji uczestników można było wywnioskować, że taka forma aktywnego spędzenia wolnego czasu bardzo się podobała. Nutka historii i dreszczyk emocji związany z biegiem przez Puszczę pod osłoną nocy dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Po przebiegnięciu 8 km trasy uczestnicy marszobiegu mogli uzupełnić kalorie, częstując się smakołykami przygotowanymi przez grupę „Niepołomice Biegają”.
Wszystkim, którzy wzięli udział w marszobiegu, serdecznie dziękujemy. Słowa podziękowania kierujemy także do Nadleśnictwa Niepołomice za pozwolenie na zorganizowanie marszobiegu oraz do pani Katarzyny Uzarowicz za przygotowanie historii związanej z pomnikami pamięci.
Pełna galeria z tego wydarzenia znajduję się pod poniższym linkiem (zdjęcia autorstwa Andrzeja Szczepockiego):
Tekst: Edyta Gródecka
"Niepołomice Biegają"
Copyright © 2020