facebook
 

Co gdzie kiedy

Nasze wspólne treningi

środa, g. 19:30-20:30 - Szkoła Podstawowa, ul. 3 Maja 23, Niepołomice, zajęcia ogólnorozwojowe na sali gimnastycznej. POTRZEBNA WŁASNA MATA!


piątek, g. 19:00-20:00 - Arena Lekkoatletyczna w Kłajutrening na bieżni, grupa początkująca i zaawansowana.

 

sobota, g. 9:00 - Parkrun w Puszczy Niepołomickiej

niedziela, g. 9:00 - Puszcza Niepołomicka, zbiórka i wspólna rozgrzewka na parkingu z akcesoriami gimnastycznymi przy drodze w kierunku Szarowa.Składka na cele statutowe Stowarzyszenia: 25 zł miesięcznie lub 120 zł za pół roku.

Zajęcia czwartowe dla początkujących - bezpłatne.

Konto (BNP PARIBAS)
45 1600 1462 1894 6214 7000 0001 (dopisek: składka na cele statutowe, imię i nazwisko, za jaki okres)

 
 

Nocny Marszobieg z Dreszczykiem Emocji i Historią w tle - relacja

Data publikacji: 2017-06-16 16:00  |  Data aktualizacji: 2017-06-16 19:09:00
Nocny Marszobieg z Dreszczykiem Emocji i Historią w tle - relacja

Tegoroczne 26. Dni Niepołomic zapisały kolejną kartę w historii naszego miasta. Jak co roku nie zabrakło wielu atrakcji, każdy mógł wybrać coś dla siebie. Jednym z wydarzeń, które odbyło się w piątek, 2. czerwca, był „Nocny marszobieg z dreszczykiem emocji i historią w tle ”, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Niepołomice Biegają”.

 

Jak sama nazwa wskazuje, marszobieg odbył się w nocy. Wyznaczona trasa prowadziła przez ścieżki leśne Puszczy Niepołomickiej (po prawej stronie w kierunku na Kłaj), obejmując trzy pomniki pamięci znajdujące się na tym terenie. Celem zorganizowanego wydarzenia był nie tylko jego sportowy charakter, ale także chęć zapoznania uczestników marszobiegu z historią, jaką kryje Puszcza.

 

Około 50 osób, nie licząc członków Stowarzyszenia, przybyło na wyznaczone miejsce zbiórki. Po krótkiej odprawie i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa kilka minut po 21.30 wyruszyliśmy w głąb Puszczy. Trasę oświetlały nam latarki czołowe, w które byli wyposażeni uczestnicy marszobiegu, a nad bezpieczeństwem czuwali członkowie grupy „Niepołomice Biegają”. Po przebiegnięciu 2 km zatrzymaliśmy się przy pierwszym pomniku upamiętniającym zamach na pociąg, którym podróżował w 1944 roku zbrodniarz wojenny Hans Frank. Rzeczywistość doskonale wpisała się w scenariusz, bowiem podczas czytania historii ku naszemu zaskoczeniu pociąg faktycznie nadjechał, co zapewne wpłynęło na wyobraźnię uczestników, potęgując u nich emocje.

 

Kolejne dwa pomniki, przy których się zatrzymaliśmy, to miejsca pamięci na tzw. Kozich Górkach - miejsce straceń 1700 osób, głównie narodowości żydowskiej. Ciężko było bez emocji odczytać przygotowany tekst. Zapewne ciężko było też słuchać tych strasznych faktów z czasów II Wojny Światowej.

 

Z relacji uczestników można było wywnioskować, że taka forma aktywnego spędzenia wolnego czasu bardzo się podobała. Nutka historii i dreszczyk emocji związany z biegiem przez Puszczę pod osłoną nocy dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń.

 

Po przebiegnięciu 8 km trasy uczestnicy marszobiegu mogli uzupełnić kalorie, częstując się smakołykami przygotowanymi przez grupę „Niepołomice Biegają”.

 

Wszystkim, którzy wzięli udział w marszobiegu, serdecznie dziękujemy. Słowa podziękowania kierujemy także do Nadleśnictwa Niepołomice za pozwolenie na zorganizowanie marszobiegu oraz do pani Katarzyny Uzarowicz za przygotowanie historii związanej z pomnikami pamięci.

 

Pełna galeria z tego wydarzenia znajduję się pod poniższym linkiem (zdjęcia autorstwa Andrzeja Szczepockiego):


https://goo.gl/4Y8ViH

 

Tekst: Edyta Gródecka

"Niepołomice Biegają"

 
 

Strona została sfinansowana ze środków FIO